Jak sprawdzić dewelopera?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, często wiążąca na lata. Od dłuższego czasu mieszkania od deweloperów cieszą się rosnącą popularnością, głównie za sprawą dostępności oraz atrakcyjności ofert. Rynek jest bardzo konkurencyjny, dlatego przedsiębiorcy oferują dodatkowe korzyści oraz atrakcyjne lokalizacje. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością dopilnowania wszelkich formalności. Mimo, że większość z nich spoczywa na przedsiębiorcy, warto się upewnić co do rzetelności i wiarygodności dewelopera. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, by zakup wymarzonego domu, mieszkania przebiegł sprawnie i bez problemów, a inwestycja nie wiązała się z dodatkowymi kosztami?

Dlaczego warto prześwietlić dewelopera?

Jeszcze kilka lat temu prawo nie działało na korzyść kupującego. Osoby decydujące się na zakup mieszkania od przedsiębiorcy musiały kierować się głównie własną intuicją, wiedzą i zdrowym rozsądkiem. Niestety spółki, które nagle pojawiały się na rynku, równie nagle znikały lub upadały, stosowały nieuczciwe praktyki, co w konsekwencji przekładało się na problemy, utratę całego dorobku oraz brak lokalu. 

Sytuacja znacznie się zmieniła gdy w życie weszła ustawa deweloperska. To doskonałe zabezpieczenie dla przyszłego klienta oraz gwarancja udanej transakcji. Zarówno klient, jak i deweloper zobowiązani są do podpisania umowy, w której zawarte są wszystkie informacje o inwestycji oraz sposobie płatności. Mimo wprowadzonych zmian, należy jednak wykazać się szczególną czujnością, by uniknąć ewentualnych problemów. Nie tyle od strony prawnej, co praktycznej. Obecnie firmy deweloperskie wyrastają „jak grzyby po deszczu”, a nowe inwestycje powstają w błyskawicznym tempie. Niewielkie doświadczenie przedsiębiorcy może przekładać się na jakość wykonanych usług oraz wykorzystanie materiałów o gorszych parametrach. Zatem jak sprawdzić dewelopera?

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Decydując się na wybraną wcześniej inwestycję, warto najpierw sprawdzić firmę, jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Cały proces przebiega u notariusza, dlatego wstępna umowa deweloperska niesie ze sobą pewne zobowiązania zarówno w stosunku do klienta, jak i dewelopera. Rezygnacja z zakupu po podpisaniu dokumentu bez wyraźnego powodu wiąże się zawsze z dodatkowymi kosztami i koniecznością uiszczenia kary za zerwanie kontraktu. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, warto najpierw sprawdzić rzetelność firmy.

Sytuacja finansowa dewelopera

Dewelopera warto prześwietlić na kilku obszarach, aby zweryfikować nie tylko jego doświadczenie, ale również sytuację finansową. Można udać się do ZUS lub Urzędu Skarbowego, by uzyskać szczegółowe informacje i sprawdzić, czy przedsiębiorca nie jest zadłużony. Jeśli na jego koncie widnieją wyraźne nieprawidłowości, warto jeszcze raz przemyśleć wybór firmy. Można oczywiście o takie informacje zapytać samego dewelopera. Pomocny jest również KRS, który stanowi wiarygodne źródło o firmie. 

Doświadczenie i inwestycje zakończone

Przyszły klient może również sprawdzić dewelopera pod kątem doświadczenia i inwestycji już zakończonych. Tutaj pomocne będą wszelki prospekty i informacje dostępne w Internecie oraz na stronie firmy. Zazwyczaj deweloper, który posiada bogate doświadczenie, posiada rozbudowaną stronę, która stanowi niejako wizytówkę firmy zachęcającą klientów. 

Opinie, recenzje, wywiad środowiskowy

To najłatwiejszy i zarazem łatwo dostępny sposób, by sprawdzić przedsiębiorcę. Tego typu opinie dostępne są na popularnych portalach społecznościowych, blogach i forach. Oczywiście należy mieć na uwadze również komentarze fałszywe, które często są wynikiem działalności konkurencji. Można również bezpośrednio zapytać klientów, którzy już skorzystali z usług dewelopera i udać się na miejsce zakończonej inwestycji. Klienci z pewnością udzielą stosownych informacji. Jeśli wyraźnie powtarzają się nieprzychylne opinie, warto przemyśleć zmianę dewelopera.

Osobista wizyta na powstającej inwestycji

Jeśli tylko posiadamy niezbędną wiedzę budowlaną, z pewnością osobiste wstawiennictwo na placu budowy to doskonały pomysł. Pozwoli to odpowiednio zweryfikować informację o jakości przeprowadzonych prac i wykorzystaniu odpowiednich materiałów. Warto w związku z tym zapoznać się z podstawową wiedzą na temat parametrów materiałów budowalnych, sprawdzić istotne kwestie dotyczące wymogów sanitarnych. Można również zbadać lokalizację w kwestii udogodnień, jak zieleń, miejsca parkingowe, plac zabaw dla dzieci. Każda informacja ma znaczenie, gdyż wpływa na komfort i wygodę mieszkańców

Księga wieczysta oraz prawo własności

Obecnie rzadko dochodzi do nadużyć związanych z nieprawidłowościami w kwestii własności gruntu, na którym powstaje inwestycja, jednak dla własnego spokoju warto zajrzeć do spisu i upewnić się, czy nieruchomość faktycznie należy do dewelopera. To również doskonale źródło, by sprawdzić wszelkie zobowiązania wobec banków i instytucji finansowych. To istotne, kiedy zakup nieruchomości wspierany był kredytem. O taki zasób informacji można również zapytać samego dewelopera i porównać wiedzę. To doskonały sposób, by zweryfikować prawdomówność przedsiębiorcy.

Jak wybrać wymarzoną inwestycję?

Zakup wymarzonej nieruchomości wymaga nie tylko sprawdzenia rzetelności dewelopera. Warto również kierować się komfortem i funkcjonalnością. Obecnie szczególnym zainteresowaniem cieszą się duże aglomeracje miejskie, gdzie łatwiej o ciekawe oferty pracy i wygodę życia. Duże miasta to doskonała opcja zarówno dla ludzi młodych, jak również dla ludzi prowadzących już ustabilizowane życie rodzinne. 

Jednym z miast, które cieszy się rosnącą popularnością nie tylko wśród deweloperów, ale również wśród potencjalnych klientów jest Wrocław. Mieszkania we Wrocławiu to atrakcyjny rynek, który wyróżnia się na tle Dolnego Śląska. Dlaczego? Miasto sprzyja nie tylko rozwojowi, ale również oferuje doskonały relaks i sporą dawkę rozrywki. Piękne zakątki, bulwary, mosty i nocne życie zachęca wielu ludzi, głównie za sprawą dostępności wszystkiego, co potrzebne do komfortowego życia. Mieszkania Wrocław powstają równie szybko i znikają niemal natychmiast. To atrakcyjny rynek pracy oraz doskonałe miejsce, by rozwijać karierę, gdzie możliwości są praktycznie nieograniczone. Jak wskazują statystyki to również stabilny rynek nieruchomości, gdzie zarówno sektor wtórny, jak i pierwotny cieszy się dużym zainteresowaniem. 

Może dlatego warto przejrzeć oferty mieszkaniowe we Wrocławiu i zamieszkać w pięknej stolicy Dolnego Śląska? Miasto zachęca infrastrukturą, bogatą ofertą edukacyjną, kulturalną. Wygoda połączona z funkcjonalnością to korzyści dla ludzi samotnych i dla całych rodzin. Deweloper Wrocław oferuje bogaty wybór inwestycji, zarówno mieszkań oraz lokali dostosowanych dla wymogów nawet najbardziej wymagającego klienta. Eko-miasto kusi nie tylko atrakcjami, ale również przystępnymi cenami, które w porównaniu do stolicy Polski, czy nadmorskich miejscowości może zaoferować znacznie więcej.

Masz pytania?

Napisz do nas

    * Pole obowiązkowe