Zakup mieszkania krok po kroku

Chcesz kupić mieszkanie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Obawiasz się nierzetelnych fachowców i oszustów, którzy tylko czekają na pełnego nadziei i marzeń o własnych czterech kontach żółtodzióba, któremu łatwo sprzedać trefny towar? Nie bój się. Nie taki straszny wilk jak do malują. Wystarczy dobre przygotowanie, skrupulatna analiza, chwila cierpliwości, a zakup mieszkania od dewelopera okaże się czystą przyjemnością!

Zakup mieszkania krok po kroku – złota zasada

Co zrobić, aby zakup mieszkania stał się prostą i przyjemną przygodą, a nie uciążliwym problemem na lata?

Przede wszystkim rozważ zakup mieszkania od dewelopera. Dzięki temu unikniesz długoletnich remontów oraz zapewnisz sobie bezpieczeństwo inwestycji. Kupno mieszkania z drugiej ręki zawsze wiąże się w wieloma niewiadomymi i chociaż pierwsza kwota inwestycji wydaje się niska, to może okazać się zmorą i udręką. Zakup mieszkania od dewelopera to pewna i bezpieczna inwestycja o ile wcześniej podejmiemy kilka niezbędnych działań.

Lista oczekiwań

Szukając dogodnego miejsca kieruj się zasadą kupna mieszkania krok po kroku. Pamiętaj, że należy zakreślić perspektywę kilku, jak nie kilkudziesięciu lat. Nie jest to inwestycja krótkoterminowa mająca jedynie zaspokoić potrzeby na dzień dzisiejszy. Ma to być twoje wymarzone miejsce, które z biegiem lat będzie ulegać modernizacji, tak jak twoje potrzeby. Dokładnie zastanów się nad ilością pokoi, stylem pracy oraz przestrzenią na zewnątrz. Wszystko powinno być uszyte dla ciebie jak na miarę szyty garnitur. W końcu nie jest czymś obojętnym dla kucharza uwielbiającego spędzać długie godziny w kuchni, czy kuchnia jest mała czy duża, otwarta czy zamknięta na przestrzeń codzienną. Kolejna sprawa ile osób ma mieszkać za parę lat w mieszkaniu. Czy warto zainwestować w dodatkowy pokój, a może nie potrzebujesz wielkiego ogrodu, który wymaga dużo zachodu, a wolisz przeznaczyć dodatkowe fundusze na sypialnie dla gości? Warto również zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzeni wokół osiedla. Potrzebujesz bliskości komunikacji miejskiej, czy raczej wolisz skupić się na parkach, lasach i placach zabaw? Myślisz o otwartym na gości domu? Zwróć uwagę, że zamknięte osiedla oferują bezpieczeństwo, ale może zabraknąć dodatkowych miejsc parkingowych dla częstych wizytujących. Kiedy już zrobisz listę potrzeb, pamiętaj aby pogrupować je na te z których nie zrezygnujesz, tych które można nieco zmodyfikować oraz na takie które możecie po prostu odrzucić w pierwszej kolejności. Taka szczegółowa analiza ułatwi każdemu kupującemu podejmowanie decyzji i realizację planu do marzeń o zakupie własnego mieszkania krok po kroku w szybkim czasie i bez większych opóźnień. Teraz czas na wyszukanie wymarzonego mieszkania i dewelopera, który zrealizuje nasze cele kupna mieszkania krok po korku.

Wywiad

Zanim wybierzesz dewelopera sprawdź, czy ten przedsiębiorca jest wiarygodny. Jak to zrobić? Publiczne dane każdej firmy dostępne są od ręki w tzw. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pozyskane dane przeanalizuj pod względem czasu pracy na rynku, zaległości w Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz ze względu na Krajowy Rejestr Sądowy. Warto również dowiedzieć się jakim kapitałem firma zarządza.

Kupno mieszkania wiąże się z przyszłością marzeń i nie należy podejmować pochopnych wyborów. Realizuj kupno mieszkania krok po kroku, bez pośpiechu i roztrzepania. Dokonując zakupu od dewelopera zważ, że wasza współpraca wiązać się będzie wieloma rozmowami, negocjacjami i spotkaniami. Warto zatem ocenić przedstawiciela pod względem komunikatywności, otwartości i umiejętności rozwiązywania problemów.

Inwestycja

Dysponując gotówką możesz liczyć na większe możliwości negocjacji. Każdy inwestor patrzy milej na pewne pieniądze, które będą płacone zgodnie z harmonogramem. To daje pewność i stabilność. Jednak warto dokładnie przeliczyć jaką kwotą dysponujesz. Pamiętaj, że zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z zakupem mieszkania do wykończenia, zatem potrzebne będą fundusze na wykończenie, sprawy administracyjne oraz tzw. „niespodziewane wydatki” na które średnio zostawia się pułap 10% od planowanej inwestycji. Tak zabezpieczony zakup mieszkania pozwoli na bezstresowe podjęcie decyzji, które będą miały pokrycie w posiadanej gotówce.

Oczywiście te same zasady przeliczenia warto szacować w momencie zakupu mieszkania na kredyt. Z tym, że tutaj kolejną sprawą jest dokładne dopasowanie produktu kredytowego pod potrzeby. Prócz standardowych spraw jak wielkość wkładu własnego względem planowanej inwestycji, która przeważnie waha się przy kredycie hipotecznym od 10%- 30%, trzeba przeliczyć kwestie ubezpieczenia, które ma być zabezpieczeniem nie tylko dla instytucji banku, ale przede wszystkim dla kupującego. Watro dokładnie rozważyć opcje. Nawet jeśli bank nie wymaga od ciebie  „zabezpieczenia od utraty pracy”  warto z takiej opcji skorzystać. Kolejna dobra rada to nie szukanie kredytu na ostatnią chwilę.

Uwaga ważne:

  • Dobrze przejść się i zapoznać z paroma propozycjami i wybrać najdogodniejszą.
  • Zwróć jednak uwagę na ilość miesięcznych zapytań do bazy BIK. Za dużo zapytań również obniża naszą zdolność kredytową. Warto zwrócić uwagę na stopę procentową, marżę, całkowite koszty kredytu oraz na harmonogram.
  • Twoje raty powinny być dostosowane do budżetu miesięcznego. Nie należy brać za niskich lat, bo wtedy znacznie wydłużamy czas kredytowania, tym samym płacąc większe odsetki. Minimalny termin spłat kredytu również nie jest zawsze najlepszą opcją ze względu na różne zdarzenia losowe.

Warto rozważyć również zakup mieszkania na pożyczkę gotówkową bez określania konkretnego celu na którą ta jest zaciągana. Takie oferty są dobre dla osób, które planują przedterminową spłatę kredytu. Ciekawe rozwiązanie jeżeli w rachubę wchodzi sprzedaż wcześniejszego mieszkania. Jest to pewna deska ratunku, dla osób którym nie wyjdzie dogranie terminów kupna- sprzedaży nieruchomości. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, tutaj każdy deweloper znający się na swojej pracy pomoże w dochowaniu i zgraniu wszystkich terminów. 

Kwestie formalne i dokumenty

Umowy to bardzo ważna sprawa, która jest niezbędnym elementem zasady kupowania mieszkanie krok po kroku. Dzięki nim masz pewność, że druga strona zwyczajnie nas nie oszuka. Wszelkie koszty owszem leżą po stronie klienta, ale dzięki aktu notarialnemu kupujący, jak i deweloper są chronieni prawem. Wszelkie konflikty i nieścisło

ści zawsze można dochodzić w sądzie. Nikomu oczywiście tego nie życzymy, ale zawsze lepiej przysłowiowo dmuchać na zimne. Umowa dobrze spisana, to taka która chroni interesy kupującego.

Co powinna zawierać umowa zakupu mieszkania od dewelopera?

  • Dokładną cenę nieruchomości.
  • Termin zarówno rozpoczęcia jak i zakończenia prac deweloperskich.
  • Pełną i szczegółową charakterystykę nieruchomości.
  • Wszelkie kwestie związane z zerwaniem umowy, niewypełnieniem, karami z tych tytułów oraz dokładny harmonogram spłat.

Realizacja kupna mieszkania krok po kroku, pozwala na uniknięcie wszelkich niechcianych sytuacji, zatem taka umowa to tylko dodatkowe zabezpieczenie, a i tak najważniejszy jest akt notarialny nieruchomości, którym powinna zakończyć się współpraca. Kiedy deweloper przepisze akt na kupującego, wtedy ten może sprzedać, wynajmować czy po prostu zamieszkać w swoim wymarzonym domu.

Perfekcja

Przy samym fizycznym odbiorze mieszkania pamiętaj o dokładnym, a nie jedynie poglądowym odbiorze wykończonych prac. Sprawdź wszystkie niedostępne na pierwszy rzut oka powierzenie. Równość ścian. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą poziomicę, albo zwykły metr. Różnica między jednym rogiem ściany, a drugim nie powinna być większa niż parę centymetrów. Te są dla oka niewidoczne. Kiedy różnica przekracza 10 cm to znak, że siedząc na kanapie będziesz widzieć nierówności. Ta sama zasada sprawdzenia tyczy się wszelkich instalacji, podłóg, kątów czy jakości zamontowania drzwi oraz okien. Jeśli cokolwiek w użytku wzbudzi w tobie niepokój to masz jeszcze szansę na naprawę, Po odbiorze musisz radzić sobie sam.

Dbałość o szczegóły

Przez cały czas trwania prac kontaktuj się z wykonawcą. Kupując mieszkanie krok po korku sprawdzaj wykończenie. Lepiej nanieść zmiany zanim trzeba będzie kłóć całą wylewkę. Wszystkie niepewności i pytania dobry deweloper rozwieje, bądź wyszuka rozwiązań. Jednak warto pamiętać, że im więcej czasu zabierasz na poprawki tym bardziej wydłużasz czas odbioru mieszkania. Dlatego każdą wizytę na budowie dobrze jest wcześniej ustalić i zaplanować. Jeśli wizyty nie będą nerwowe czy nagłe i szybkie, zawsze jest czas na ustalenia. Nie należy dokonywać wyborów w pośpiechu. To w końcu nie jest kwestia ułożenia kwiatów, czy wymiany obrusa. Czas na wykonanie czynności wykończeniowych jest jedyną rzeczą, której przyśpieszyć się nie da w żaden sposób. Jeśli gips ma schnąć dwa dni, musi tyle schnąć. Zatem kontrola połączona z rozwagą i bezpieczeństwem pracy da najlepsze rezultaty.

Zakup mieszkania krok po kroku to dewiza dająca pewność sukcesu. Zakup mieszkania u dewelopera to bezpieczeństwo i profesjonalizm, zatem warto skorzystać z tej drogi kupna. A jeśli jesteś osobą kochającą perfekcję, bądź chcącą jak najszybciej zamieszkać w wymarzonym domu to to jest jedyne właściwe rozwiązanie dla ciebie.

Masz pytania?

Napisz do nas

    * Pole obowiązkowe