Finansowanie

Wybór sposobu
finansowania

Wybór sposobu finansowania zakupu i wykończenia mieszkania to skomplikowany proces. Warto więc zapoznać się z wszystkimi dostępnymi możliwościami, aby mieć pewność podjęcia dobrej decyzji.

źródła
finansowania

Podjęcie decyzji o sposobie finansowania to jeden z najważniejszych punktów na drodze do nowego mieszkania. Istnieją trzy podstawowe formy finansowania nieruchomości:

Środki własne - jeżeli dysponujemy określoną kwotą, która wystarczy na zakup wymarzonego mieszkania, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej sumy na późniejsze koszty wykończenia. W zależności od zakładanego standardu wynoszą one co najmniej 10% wartości mieszkania.

Kredyt - konieczny przy braku wystarczającej ilości środków własnych. Aby mieć pewność, że wybieramy najlepszą ofertę kredytową należy porównać propozycje przynajmniej kilku banków działających na polskim rynku i dopiero podjąć ostateczną decyzję.

Środki z planowanej sprzedaży innego mieszkania - aby kupić nowe mieszkanie, możemy sprzedać, to w którym mieszkaliśmy do tej pory. Takie rozwiązanie przysparza czasem pewnych trudności (np. ze znalezieniem kupującego w odpowiednim momencie), dlatego warto skontaktować się z deweloperem i poprosić o wsparcie w realizacji naszych planów.

Poznaj porady doradcy finansowego - mieszkanie dla młodych i mieszkanie na kredyt