Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Zakup własnego mieszkania wiąże się z wieloma kosztami oraz koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu. Ta decyzja powinna być przemyślana, od niej zależy nasza przyszłość na kolejne kilka lat. Warto zastanowić się na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, tak aby spełniało nasze wszystkie wymagania. W celu dokonania właściwego wyboru warto jest zaplanować cały proces od momentu poszukiwań po kompletowanie dokumentów. Popularnością w naszym kraju cieszą się mieszkania z rynku wtórnego. Zapewne jest to spowodowane dobrą lokalizacją takich mieszkań, gdyż znajdują się one w okolicach gdzie infrastruktura jest rozwinięta i nic nowego prawdopodobnie tam nie powstanie. Kupno mieszkania to proces, w którym wybieramy spośród wielu możliwości dostępnych na rynku. Warto więc od razu sprawdzić jakie korzyści i wady niosą ze sobą mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. 

Mieszkania rynek wtórny – od czego zacząć poszukiwania?

Nie ważne czy planujemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, na początek przede wszystkim powinniśmy sprecyzować nasze podstawowe wymagania co do lokum. Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest to jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Jest to inwestycja na lata więc należy wziąć pod uwagę własne oszczędności oraz rozważyć możliwość finansowania kredytem. Trzeba to określić już na samym początku, bowiem budżet może bardzo ograniczać nasze pole działania. Warto w tym przypadku poradzić się osoby, która wyliczy naszą zdolność kredytową czy przedstawi dostępne formy finansowania.

Pamiętajmy również o dodatkowych wydatkach. Koszty notarialne przy zakupie domu nie należą do najmniejszych. Podatek od czynności cywilno-prawnych czy prowizja pośrednika, to tylko nieliczne z opłat jakie będziemy musieli ponieść. Warto zdawać sobie sprawę, że prawo w naszym kraju nakłada na kupujących podatek od kupna mieszkania. Wynosi on 2% od wartości nieruchomości i dotyczy wyłącznie mieszkań z rynku wtórnego. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, koszt ten wliczany jest w cenę zakupu. Warto się więc zastanowić nad szukaniem ofert od deweloperów.

Następnie możemy zdecydować o metrażu nieruchomości. Im większa powierzchnia mieszkania, tym wyższa cena za całość lecz niższa za metr. Należy dokładnie zastanowić się jaki metraż nas zadowala, ile pokoi chcemy posiadać. W tym momencie powinniśmy myśleć strategicznie, ponieważ nasza obecna sytuacja może się w przyszłości zmienić. Rozważyć trzeba również dalszą perspektywę.

Lokalizacja mieszkania. 

Rozważając zakup mieszkania powinniśmy zastanowić się nad położeniem nieruchomości. Kryteria w tym przypadku są bardzo indywidualne i zależą wyłącznie od naszych preferencji. Decydując się na mieszkanie w pobliżu pracy czy szkoły znacznie zaoszczędzimy na kosztach dojazdu. Warto sprawdzić jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego w pobliżu nieruchomości.

Mieszkania z rynku wtórnego często wymagają remontu. Decydując się na taką opcję powinniśmy być przygotowani na dodatkowe koszty. Przed zakupem lokalu w kamienicy, sprawdźmy czy nie znajduje się ona pod opieką konserwatora zabytków. Niepodważalną zaletą zwykle jest w tym przypadku, lokalizacja oraz szeroka przestrzeń z mnóstwem ponadczasowych detali. Kupno mieszkania w wielkiej płycie niesie ze sobą ryzyko wynikające z wad wewnętrznych. Często są to przestarzałe instalacje elektryczne, zbyt cienkie ściany. Na rynku dostępne są również mieszkania powstałe niedawno, w ciągu ostatnich 30 lat. Przeważnie są one lepiej zbudowane, posiadają skuteczniejszą izolację akustyczną.

Mieszkanie z czynszem czy bez?

Właściciele mieszkań czynszowych zobowiązani są do regularnych wpłat na rzecz zarządcy budynku. Koszty wiążą się z użytkowaniem lokalu oraz utrzymaniem części wspólnych wokół obiektu. Zalicza się do nich wywóz śmieci czy sprzątanie. Mieszkania bezczynszowe stanowią jedynie mały odsetek w naszym kraju. Najczęściej zlokalizowane są na obrzeżach dużych miast. Aby nieruchomość zaliczała się do bezczynszowych powinna zawierać jak najmniej części wspólnych. W tym celu zamiast klatek schodowych powstają osobne wejścia. Takie lokale budują deweloperzy, dostępne są na rynku pierwotnym. Ich zaletą jest niezależność, ponieważ udział w częściach wspólnych ogranicza się do minimum. 

Pułapki przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. 

Ważną czynnością jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. To publiczny rejestr, w którym można znaleźć informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Stąd wynika czy nie jest ona obciążona. Wszelkie hipoteki, umowy o dożywocie czy informacje o zajęciu przez komornika – są to dane, które bez problemu sprawdzimy w księdze wieczystej. Przypadki, w których zostały utajone jakiekolwiek informacje na temat zadłużenia są obecnie coraz rzadsze, co nie oznacza, że nie powinniśmy być ostrożni. Kolejnym ważnym punktem podczas zakupu z rynku wtórnego jest sprawdzenie czy w lokalu nie jest nikt zameldowany. Zwykle w akcie notarialnym umieszcza się zobowiązanie do wymeldowania wszystkich poprzednich lokatorów. Kiedy znajdziemy wymarzone mieszkanie należy zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego ze sprzedającym. Ważne jest to tym bardziej w przypadku gdy chcemy starać się o kredyt hipoteczny na sfinansowanie zakupu. Jeśli dobrze skonstruujemy umowę to będziemy zabezpieczeni przed nieoczekiwanym wzrostem ceny mieszkania i wielokrotnym przesuwaniem terminów.

Zadatek czy zaliczka – jaka jest różnica?

Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej zwykle konieczna będzie wpłata zadatku. Nie można mylić zadatku z zaliczką. Zaliczka wpłacana jest na poczet ceny nieruchomości. Jeśli do sprzedaży nie dojdzie to zaliczka jest zwracana w takiej samej formie. Natomiast jeśli kupujący nie podpisze umowy z własnej winy, a zapłacił zadatek to traci całą wpłaconą sumę. Z kolei kiedy sprzedający się wycofa to zwraca zadatek kupującemu.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym ma swoje zalety i wady. Główną wadą są koszty transakcyjne związane z kupnem mieszkania. Konieczna jest zapłata podatku od nieruchomości, który nie obowiązuje przy zakupie mieszkania od dewelopera.

У вас є які-небудь питання?

Напишіть нам

    * Обов'язкове поле