Aktualności

Po prostu: Głosujcie na projekt 67 WBO!

18 września 2014


Wyjątkowa osoba o wielkim zaangażowaniu, która jednoczy mieszkańców Swojczyc. Kto to taki?
Niewątpliwie lider projektu złożonego w ramach WBO, dotyczący Placu Zabaw przy ul. Miłoszyckiej.
W wywiadzie i  zdjęciach zobaczycie, że taki "sąsiad" to skarb.

Głosowanie nad Wrocławskim Budżetem Obywatelskim trwa od poniedziałku i kończy się 29 września. Przed nami ostatni wywiad dotyczący Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego ze… “sprawczynią zamieszania”, która rozpoczęła kampanię na rzecz budowy pierwszego placu zabaw na Swojczycach – panią Izabelą Folgą – Łozińską.

 
Rada Osiedla Swojczyce – Strachocin – Wojnów organizuje kursy informatyczne dla seniorów, prężnie działa Klub Aktywnych Kobiet, wciąż lobbujecie za poprawą jakości komunikacji. Można powiedzieć, że aktywnie działacie na rzecz lokalnej społeczności.


Wprawdzie nie jestem radną, lecz mieszkam na Swojczycach już od 4 lat. Rzeczywiście, nasza Rada Osiedla jest bardzo aktywna – wystarczy zajrzeć na stronę www.swojczyce.pl.


Także w ramach pierwszej edycji WBO było o Was głośno. Z tego, co się orientujemy, właśnie rozpoczęto budowę siłowni w parku na Strachocinie. Jak udało się to osiągnąć?


Na to pytanie najlepiej odpowie Przewodnicząca Zarządu Osiedla, Pani Renata Piwko-Wolny, która w ubiegłą sobotę zorganizowała tam pierwszy trening dla mieszkańców.

Pani Renata Piwko – Wolny wspominała, że projekt nie przeszedł w ramach WBO. Był jednak na tyle dobry, że po interwencji pomysłodawców Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował się wyłożyć na niego pieniądze. Jak w takim razie rozpoczęła się Pani przygoda z WBO?

Jestem mamą dwóch małych energicznych synków. Zauważyłam też, że inne dzieci błąkają się wzdłuż ruchliwych ulic, narażając się na niebezpieczeństwo. Ponieważ mnie samej brakuje miejsca, gdzie mogłabym z dziećmi spędzić czas, chciałam z mężem na pobliskiej działce miejskiej postawić małą huśtawkę i piaskownicę.


Od pomysłu do projektu wiedzie jednak długa droga. Próbowała Pani innych metod na realizację tej inicjatywy?

Napisałam do UM pismo o zgodę ale okazało się, że plac zabaw musi posiadać odpowiednie certyfikaty.To właśnie w Urzędzie dowiedziałam się o WBO. Niestety I edycja już trwała. Napisaliśmy więc wraz z mieszkańcami pismo do ZZM, dołączyliśmy listę poparcia z 300 podpisami mieszkańców. Odpowiedź była pozytywna, że jak najbardziej jest taka potrzeba na Swojczycach ale....brakuje finansów. Z tego powodu pojawił się nasz wniosek do WBO 2014.


Jaki więc jest Państwa tegoroczny przepis na sukces?


W promocję projektu 67 włożyliśmy bardzo dużo pracy. Od 4 marca 2014 działa nasz fanpage www.facebook.pl/plac.zabaw.Swojczyce. Zebraliśmy już ponad 320 fanów akcji. Naszym celem jest zainteresowanie projektem 67 jak największej liczby Wrocławian, ponieważ tylko z pomocą wszystkich mieszkańców jesteśmy z stanie uzbierać wymaganą liczbę głosów. Nasze osiedle po prostu nie jest gęsto zaludnione.Czyli można powiedzieć, że bój o plac zabaw toczy się głównie w internecie?


W czerwcu zorganizowaliśmy też dwie wystawy plenerowe prac plastycznych dzieci pt. "Mój wymarzony plac zabaw na Swojczycach" na osiedlowych piknikach. Dzieła sztuki młodych artystów są przepiękne! Można je oglądać na naszej stronie.


Czy lokalne media podjęły temat Państwa inicjatywy?


Udzieliliśmy wywiadu w Radiu LUZ w programie "Spacerownik". W pierwszy dzień głosowania, czyli w poniedziałek, wraz z liderami projektów 253 i 394, zorganizowaliśmy uliczny happening, na którym rozdawaliśmy ulotki na ul. Mydlanej 1. Wydarzenie zostało opisane w Gazecie Wyborczej.


I nie tylko tam! Czy może Pani pokrótce opowiedzieć o wspomnianych projektach? Czego one dotyczą?


Działamy wspólnie z liderami i Radą osiedla nad promocją 3 bardzo ważnych projektów: 67 - pierwszy plac zabaw na Swojczycach, 253 - budowa brakujących chodników i przejść dla pieszych i 394 - Osiedlowy Dom Kultury na Wojnowie. Jako lider projektu 67 wierzę, że wygramy realizację dziecięcych marzeń!


W tym roku konkurencja jest jednak zdecydowanie większa, pomimo większej puli z budżetu miasta na WBO. Obawia się Pani, że projekt przepadnie w starciu z pomysłami dotyczącymi większych osiedli?


Przyznam szczerze, że mam obawy... Jest to zdecydowanie nierówna "walka", biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia. Natomiast jeśli chodzi o ilość projektów to tylko trzeba się cieszyć, że mieszkańcy Wrocławia stają się coraz bardziej aktywni i mają realny wpływ na budżet publiczny.


Ocenia Pani, że w przyszłych latach należy się spodziewać dalszego rozwoju programu?


Na pewno program WBO staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej mieszkańców będzie składało swoje propozycje na poprawę infrastruktury osiedlowej.


Wierzymy, że projekt budowy pierwszego placu zabaw na Swojczycach zostanie wybrany do realizacji, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia. Domyślamy się, że na tych projektach w ramach WBO się nie skończy. Czego jeszcze mieszkańcy oczekują w najbliższej okolicy?


Obecnie bierzemy udział w II edycji. Mieszkańcy Swojczyc potrzebują placu zabaw, parku rekreacyjnego z ławkami, koszami na śmieci, dróżkami - a mamy piękne tereny do zagospodarowania, jak np. zbiornik wodny po którym pływają kaczki.


Czego zatem potrzebują mieszkańcy z zakresu inwestycji czysto infrastrukturalnych?


Kanalizacji, remontu ulic i budowy chodników, zainstalowania koszy na śmieci, uspokojenia ruchu samochodowego. To są chyba najistotniejsze potrzeby.
Jaki jest według Pani idealny pomysł na WBO? Co można zmienić w programie?
Na pewno powinien być podział proporcjonalny głosów na ilość mieszkańców na danym terenie, aby projekty z mniejszych osiedli miały szansę na realizację. WBO powinno być mocniej nagłośnione, co 3 mieszkaniec nie wie, co to jest Wrocławski Budżet Obywatelski.


Faktycznie, daje się odczuć brak szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej. Jakkolwiek, organizacyjnie WBO jest chyba dobrze zorganizowane?


Poza tym program jest wg mnie bardzo dobrze zorganizowany. Urzędnicy odpowiadają na każde pytanie, są mili i pomocni. Najbardziej podoba mi się fakt, że jeden mieszkaniec może poprzeć aż 3 propozycje oraz to, że wygrane projekty muszą być zrealizowane w roku następnym, czyli nie trzeba długo czekać!


Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za powodzenie projektu nr 67.


Dziękuję w imieniu swoim i dzieci Swojczyc za ogromne wsparcie i pomoc, którą ofiarowała nam firma INKOM S.A. Z takimi pomocnikami akcji wierzę, że się uda i projekt 67 zostanie w 2015 roku zrealizowany.


Jest nam niezmiernie miło, że możemy wziąć udział w tak ważnej inicjatywie. Zwłaszcza, że już wkrótce będziemy sąsiadami. Podejrzewamy jednak, że osób którym należą się podziękowania, jest o wiele więcej.

Korzystając z okazji chcę podziękować swojemu mężowi i przyjaciołom, że dzielnie pomagają w akcji, sąsiadom i mieszkańcom za wielkie zaangażowanie, Radzie Osiedla oraz firmom działającym na terenie Swojczyc, które dzielnie wspierają naszą akcję! Bez nich nie byłoby takiej spektakularnej promocji projektu 67!

Miejmy zatem nadzieję, że świetna promocja przełoży się na ilość głosów od mieszkańców.

Trzymajcie kciuki i głosujcie!

Głosować można na 3 wybrane projekty na stronie internetowej. Przypominamy, że walczymy wspólnie o powodzenie projektu 67 - budowa placu zabaw na Swojczycach:

https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/projekty/projekt,id,67