Aktualności

Zawsze wspieramy lokalne społeczności

5 września 2014
O inwestycjach polepszających jakość dla mieszkańców - plac zabaw, nowe drogi, linia dojazdowa...
Dziś trzeci z serii wywiadów o WBO -  także o tym, jak ze Swojczyc zrobić jeszcze lepsze osiedle - zapraszamy.


W trzecim odcinku naszej serii na pytania odpowiada
Krzysztof Ziajka - Prezes Zarządu firmy INKOM S.A
- inwestora nowej dzielnicy nad Odrą - Nowego Portu.

Zapraszamy.


REDAKCJA: 67 projekt WBO, budowa placu zabaw nieopodal Nowego Portu to…Krzysztof Ziajka: Sprawa dla nas niezwykle istotna, bowiem zawsze staramy się pomagać lokalnym społecznościom, tam gdzie prowadzimy nasze inwestycje. Angażujemy się także w inne działania, np. wspomagamy serie zajęć dla dzieciaków w Centrum Poznawczym przy Hali Stulecia czy organizujemy darmowe wypożyczenie sprzętu wodnego, którym można pływać po Odrze. W tym względzie jesteśmy i będziemy zawsze aktywni.

Głosowanie już za niecałe 2 tygodnie.I to jak ważne głosowanie! Trzeba zebrać naprawdę sporo głosów, bowiem tak jak w poprzednich wywiadach odpowiadali moi przedmówcy, walczyć będziemy z projektami zgłoszonymi przy dużo większych osiedlach. Potencjał naszej nowej dzielnicy, powstającej nad Odrą szacujemy na ok. 10 000 mieszkańców i ok. 3 000 nowych mieszkań. To oznacza, że z czasem będziemy mogli stawać do promocji takich projektów, jak równy z równym, dziś musimy mocno zabiegać o każdy głos.INKOM SA mocno angażuje się w to przedsięwzięcie od samego początku. Pomagaliście pośrednio także w przygotowaniu wniosku konkursowego.

Jeśli są możliwości techniczne, aby wspomagać takie projekty, trzeba je wykorzystywać. I zawsze staramy się pomagać. Podobnie budując front poparcia dla projektu wśród wrocławskich radnych i aktywistów. Zależy nam na powodzeniu tego projektu z kilku względów.

Może Pan powiedzieć jakich?

Nowy Port jest bowiem częścią niezwykle dużego założenia w ramach Swojczyc - to nowe osiedle, nowa tkanka miejska, która nie powinna być traktowana jako “my” - w domyśle dotychczasowi mieszkańcy tego rejonu Wrocławia i “oni” - nowi mieszkańcy. Budując nasze osiedla mieszkaniowe zawsze zależy nam na pełnej asymilacji mieszkańców - także towarzyskiej - w nowym otoczeniu. Ogólnodostępny, “dzielnicowy” plac zabaw będzie idealnym miejscem dla takich spotkań. Wierzę w nowe przyjaźnie wśród dzieciaków i dorosłych, które swój początek będą miały właśnie na placu zabaw przy ul. Miłoszyckiej.Dzieci poznają się także w szkołach.

Owszem, ale czas po szkole będą spędzać wspólnie na boiskach, placach zabaw, także na dziedzińcu Nowego Portu, gdzie będzie nieco mniejszy plac zabaw otwarty dla wszystkich. Wspólnie też będziemy walczyć dalej, choćby nad poprawą komunikacji tej części miasta z centrum. Choć Swojec dzieli od centrum ok. 6-7 km to jednak brakuje kilku rozwiązań wspomagających ruch.Most Wschodni, kolej aglomeracyjna, nowe połączenia autobusowe?

Tak - każde z tych rozwiązań, ale i inne, które pomogą w ułatwieniu komunikacji, mają nasze poparcie. Cieszy nas np. fakt powstania wydzielonych ścieżek rowerowych po obu stronach ul. Mickiewicza. Od dawna propagujemy ten sposób komunikacji, wykorzystując rowery także w swojej promocji. Ale przyłożymy się do rozwoju każdej formy, także przemieszczania się samochodami, choć zdaję sobie sprawę, że to niepopularne i pod prąd wiodącym trendom. Podpadnie Pan ekoaktywistom.

Owszem może się tak zdarzyć, ale twierdzę, że społeczeństwo samo dojdzie wkrótce do wniosku, który sposób transportu jest lepszy, zdrowszy i bardziej efektywny. Jednak należy umożliwiać rozwój każdemu, nie preferując żadnej z grup, bowiem rodzi to niepotrzebną walkę konkurencyjną, czy wręcz antagonizmy pomiędzy - na przykład - rowerzystami a kierowcami samochodów. Z drugiej strony, jako przedsiębiorca, wiem że gdzieś jest kres możliwości inwestycyjnych i pętli tramwajowej nie da się zrobić w każdej dzielnicy Wrocławia w 2-3 lata, stąd muszę wziąć nieco miasto w obronę. Uważam, że przy uzyskaniu określonej liczby pasażerów można spokojnie uruchamiać “połączenia dojazdowe”. Np. z Nowego Portu do pętli Sępolno odległość nie jest na tyle duża by nie móc jej pokonać pieszo czy rowerem, ale na pewno autobus dojazdowy do tej pętli ułatwiłby sprawę wszystkim mieszkańcom Swojczyc, Strachocina i Wojnowa. I tak autobus dojeżdżający Mickiewicza, Curie-Skłodowskiej do Placu Grunwaldzkiego - linia 115 - mógłby być wsparty przez nową linię dowożącą do pętli Sępolno, gdzie wydzielonym torowiskiem, m.in. przez wspomnianą Curie Skłodowską, mieszkańcy mogą w 10-15 minut dojechać do centrum. To akurat w 100% proekologiczne rozwiązanie.Przystanek Nowy Port?

Jako jeden z na trasie do pętli Sępolno? Czemu nie. Może złożymy wspólnie ten projekt do WBO na kolejny rok (śmiech). Tymczasem skupiamy się na wsparciu głosowania placu zabaw, które ruszy już niebawem. Decyzją Rady Miejskiej z 4 września zostanie on na pewno poddany pod głosowanie wrocławian. Najpierw stwórzmy zatem społeczne miejsce spotkań, a następnie pomożemy w dogodnym dojeździe do centrum Wrocławia - w autobusie też da się budować relacje międzyludzkie. A i zapewne firmie Volvo i sąsiadom przyda się takie połączenie. Dodatkowo, według miejscowych planów powstać ma nowy park - kolejne miejsce spotkań dla “starych” i nowych mieszkańców Swojczyc.

Tak, w miejscowym planie dla obrębu Swojczyce-Południe jest duża działka oznaczona jako ZP/6, co oznacza “zieleń parkową”. Tak jak w przypadku tworzenia planów całego założenia urbanistycznego, tak i w tym przypadku, doradzamy jak ten duży zazieleniony areał może służyć mieszkańcom Swojczyc. Naszą propozycją jest, aby stworzyć otwarte, zagospodarowane miejsce dla „wszystkich” z placem zabaw, miejscami relaksu i odpoczynku. Planowanie zajmie jednak jeszcze nieco czasu, więc na tę chwilę skupiamy się by powstało nowe miejsce na mapie Swojczyc, czyli plac zabaw w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Namawiam i zapraszam Państwa do głosowania!Dziękujemy.

----------------
Przypominamy, że głosowanie nad projektami w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego startuje już 15 września i potrwa do 29 września. Zbudujmy plac zabaw na Swojczycach wspólnymi... głosami.

Wesprzyj projekt na Facebooku: www.facebook.com/plac.zabaw.Swojczyce