Porady doradcy Finansowego

Zapraszamy do kontaktu:

 
Marta Bogdańska
tel.  663 781 591

Mieszkanie
na kredyt

Kredyt to podstawowa i najbardziej popularna forma finansowania zakupu mieszkania. Do wyboru mamy dwie opcje: możemy na własną rękę odwiedzić wszystkie wybrane przez nas banki i samodzielnie starać się o kredyt albo skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm i doradców finansowych, którzy pomogą nam we wszystkich formalnościach i zaproponują najlepszą ofertę. Jednak nawet korzystając z pomocy specjalistów warto orientować się w takich zagadnieniach jak:

Oprocentowanie i koszty kredytowe – koszty kredytu to m.in. oprocentowanie, prowizja dla banku, koszty obsługi i prowadzenia rachunku, czy też ubezpieczenie kredytu. Przy porównywaniu oferty kredytowej banków powinniśmy brać pod uwagę wszystkie czynniki i nie opierać się jedynie na jednym z nich, czyli np. oprocentowaniu.

System rat – bank może zaproponować nam raty malejące lub równe. Każdy system ma swoje wady i zalety: przy ratach malejących suma odsetek kredytu powinna być mniejsza, natomiast w systemie rat równych możemy liczyć na nieco większą zdolność kredytową.

LTV i wkład własny – LTV to po prostu stosunek wysokości kredytu do ceny mieszkania. Od 2014 nie ma już możliwości uzyskania kredytu na 100% wartości nieruchomości. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego kredytobiorcy muszą posiadać od 2014 roku 5% wkładu własnego. W 2015 będzie to 10%, w 2016 - 15 %, a od 2017 roku 20%.

Okres kredytowania – dłuższy okres spłaty kredytu to z jednej strony niższa rata miesięczna, z drugiej - wyższe koszty całkowite. Zgodnie z najnowszą rekomendacją, banki powinny rekomendować klientom detalicznym okres spłaty kredytu nie dłuższy niż 25 lat. Maksymalnie może to być 35 lat.
 

Kiedy składać wniosek o kredyt?


Starania o kredyt rozpoczynamy po otrzymaniu od dewelopera prospektu informacyjnego (przed podpisaniem umowy) i w momencie, kiedy dysponujemy wszystkimi dokumentami wymaganymi przez bank. Jeśli masz pytania dotyczące finansowania zakupu nieruchomości możesz skorzystać z porad naszego doradcy finansowego.
 
Pobierz listę dokumentów, które przydadzą Ci się w procesie kredytowym
Porady doradcy finansowego przy kupnie mieszkania