Porady doradcy Finansowego

Poznaj porady doradcy finansowego
mieszkanie dla młodych i mieszkanie na kredyt

W przypadku zainteresowania ofertą pomocy finansowej przy zakupie mieszkania zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem:
 
Marta Bogdańska
tel.  663 781 591

Mieszkanie
na kredyt

Kredyt to podstawowa i najbardziej popularna forma finansowania zakupu mieszkania. Do wyboru mamy dwie opcje: możemy na własną rękę odwiedzić wszystkie wybrane przez nas banki i samodzielnie starać się o kredyt albo skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które pomogą nam we wszystkich formalnościach i zaproponują najlepszą ofertę. Jednak nawet korzystając z pomocy specjalistów warto orientować się w takich zagadnieniach jak:

Oprocentowanie i koszty kredytowe – koszty kredytu to m.in. oprocentowanie, prowizja dla banku, koszty obsługi i prowadzenia rachunku, czy też ubezpieczenie kredytu. Przy porównywaniu oferty kredytowej banków powinniśmy brać pod uwagę wszystkie czynniki i nie opierać się jedynie na jednym z nich, czyli np. oprocentowaniu.

System rat – bank może zaproponować nam raty malejące lub równe. Każdy system ma swoje wady i zalety: przy ratach malejących suma odsetek kredytu powinna być mniejsza, natomiast w systemie rat równych możemy liczyć na nieco większą zdolność kredytową.

LTV i wkład własny – LTV to po prostu stosunek wysokości kredytu do ceny mieszkania. Od 2014 nie ma już możliwości uzyskania kredytu na 100% wartości nieruchomości. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego kredytobiorcy muszą posiadać od 2014 roku 5% wkładu własnego. W 2015 będzie to 10%, w 2016 - 15 %, a od 2017 roku 20%.

Okres kredytowania – dłuższy okres spłaty kredytu to z jednej strony niższa rata miesięczna, z drugiej - wyższe koszty całkowite. Zgodnie z najnowszą rekomendacją, banki powinny rekomendować klientom detalicznym okres spłaty kredytu nie dłuższy niż 25 lat. Maksymalnie może to być 35 lat.

Kiedy składać wniosek o kredyt?

Starania o kredyt rozpoczynamy po otrzymaniu od dewelopera prospektu informacyjnego (przed podpisaniem umowy) i w momencie, kiedy dysponujemy wszystkimi dokumentami wymaganymi przez bank.
 
Pobierz listę dokumentów, które przydadzą Ci się w procesie kredytowym

Mieszkanie
dla młodych

W 2014 roku ruszy program Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego klienci deweloperów będą mogli otrzymać z budżetu państwa bezzwrotną dopłatę przy zakupie mieszkania. Dofinansowaniem objęte są lokale, których cena m kw. nie przekracza określonego limitu. W Nowym Porcie aktualne kryteria programu MdM spełnia ponad 40% mieszkań.

Z programu może skorzystać każda osoba, która:
  • nie posiada i w przeszłości nie posiadała innego mieszkania,
  • nie ma więcej niż 35 lat, (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka)
  • kupuje mieszkanie na rynku pierwotnym,
  • wybrała mieszkanie, którego cena metra kw. nie przekracza ustalonego limitu.
Dopłatą objęte jest 50 m .kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników:
  • 10% wartości mieszkania otrzymają single i rodziny, które nie posiadają dzieci,
  • 15 % otrzymają rodziny i osoby samotne, które już posiadają dzieci.
  • Dodatkowe 5% dofinansowania otrzymają rodziny, w których w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania pojawi się trzecie bądź kolejne dziecko.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć tutaj