Gdzie kupić lub wynająć mieszkanie we Wrocławiu? Najlepsze dzielnice Wrocławia.

Wrocław bez wątpienia jest ważnym miejscem na mapie Polski. Stolica dolnego śląska to stale rozwijający się ośrodek biznesowy i akademicki z dużym zapleczem kulturowym. Ze względu na możliwości, jakie oferuje to miasto, stało się ono pożądanym miejscem do zamieszkania i przyciąga wielu potencjalnych nowych lokatorów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ciągle pojawiają się również oferty wynajmu kierowane szczególnie do studentów i młodych ludzi pracujących, rozpoczynających swoją karierę w większym mieście. Jednym z najbardziej decydujących o wartości i atrakcyjności mieszkania czynników jest jego lokalizacja – to na nią najbardziej zwracają uwagę kupcy i najemcy. Ulokowanie mieszkania determinuje to, do jakiej grupy docelowej jest ono skierowane: rodzin z dziećmi? Właścicieli pupilów? Osób mieszkających samotnie, studentów, robotników przyjeżdżających w celach zarobkowych? Inwestorów, szukających lokalu pod wynajem długoterminowy lub dla turystów? Właścicieli działalności celujących w lokale użytkowe? A może dla starszych osób, szukających miejsca trochę oddalonego od miejskiego zgiełku? Kto powinien szukać mieszkania w jakiej części Wrocławia? Na postawione pytania odpowie poniższy artykuł.

Mieszkania we Wrocławiu jako inwestycja

Kupując mieszkanie we Wrocławiu w celach inwestycyjnych, warto dobrze zastanowić się, do kogo będzie skierowana oferta wynajmu lub sprzedaży w późniejszym terminie. Czy mieszkanie będzie służyło do wynajmu krótkoterminowego czy długoterminowego? Krótkoterminowy wynajem to opcja wymagająca większego, ciągłego zaangażowania ze strony właściciela – trzeba zadbać o czystość i utrzymanie odpowiednich standardów w mieszkaniu. Wynajem długoterminowy natomiast generuje możliwe, że mniejszy, ale stały wpływ i odciąża właściciela. Nawet bardzo drogie mieszkanie w ścisłym centrum – Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Szczepin może okazać się dobrym wyborem, jeżeli zostanie odpowiednio zagospodarowane, na przykład pod wynajem dobowy dla zamożniejszych turystów. Takie przeznaczenie nieruchomości staje się coraz popularniejsze w ostatnich latach ponieważ generuje ogromne zyski, szczególnie jeżeli właściciel zna rynek i potrafi odpowiednio dopasować wyposażenie mieszkania do jego przeznaczenia. Wybierając mieszkanie na wynajem dla przyjezdnych warto zerknąć na odległość do najpopularniejszych atrakcji turystycznych, dla studentów – dobrać takie, aby lokalizacja była blisko uczelni, sklepów, siłowni oraz miejsc oferujących rozrywkę, a dla klientów biznesowych liczą się takie szczegóły jak połączenia oferowane w okolicy przez komunikację miejską oraz dostępne miejsca parkingowe. Potencjalni lokatorzy zależnie od grupy społecznej będą oczekiwali od mieszkania różnego standardu, metrażu, lokalizacji i liczby pokoi. Jeżeli nie do końca wiadomo jeszcze, jaką rolę będzie pełniło mieszkanie w momencie jego zakupu, dobrym wyborem będzie wrocławska dzielnica Krzyki w której warte uwagi są parki i kąpieliska, odpowiednia zarówno dla młodych ludzi, rodzin, jak i klientów biznesowych. Znajduje się ona około dwudziestu minut komunikacją miejską od centrum, co sprawia, że jest atrakcyjną lokalizacją dla wielu klientów i niezależnie od finalnego przeznaczenia inwestycja nie straci na wartości. Krzyki to dzielnica, która została doceniona przez użytkowników portalu RynekPierwotny.pl – wyłonili one dwie najlepsze wrocławskie inwestycje umiejscowione właśnie tam. W ostatnich latach Krzyki bardzo dynamicznie się rozwinęły i pełne są atrakcyjnych mieszkań dwupoziomowych z dostępem do ogrodu na parterze czy też tarasu na wyższych piętrach. Dzielnica ta zlokalizowana jest blisko Wyższej Szkoły Bakowe. Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Popularna jest również Fabryczna, oferująca dużo mieszkań jedno- i dwupokojowych skierowanych głównie do młodych dorosłych – osób rozpoczynających karierę zawodową czy bezdzietne pary. Jej atutem są centra handlowe oraz bliska obecność dużych firm.

Mieszkania we Wrocławiu na własność

pod kątem osadzenia się w lokalu na stałe, trzeba mieć na uwadze infrastrukturę handlowo-usługową oraz komunikacyjną. Dobra lokalizacja jest kluczowa dla komfortu życia – rodziny z dziećmi wybiorą osiedla ulokowane blisko szkół i innych placówek edukacyjnych, bezpieczne, wyposażone w place zabaw i inne miejsca do spędzania czasu z pociechami i pupilami na świeżym powietrzu, natomiast ci ceniący sobie spokój i malownicze widoki skierują się ku kameralnym okolicom pełnych terenów zielonych takich jak Klecina i Psie Pole, zlokalizowane dalej od centrum, ale wciąż dobrze skomunikowane. Tereny zielone nie tylko dają możliwość spędzania czasu na zewnątrz – mają również wpływ na czystość powietrza w okolicy. Nie brakuje ich na Swojczycach, gdzie zlokalizowany jest Nowy Port IV – inwestycja wrocławskiego dewelopera Inkom. Bloki ulokowane są w pobliu stawów, Lasu Strachocińskiego i Wyspy Opatowickiej. Spokojna okolica gwarantuje wygodną przestrzeń do życia i wypoczynku. Osiedle Nowy Port IV nad Odrą jest również wyposażone w lampy antybakteryjne, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców. Śródmieście natomiast będzie dobrym wyborem dla tych skierowanych na rozrywkę, lubiących miejski zgiełk i wyjątkową atmosferę Rynku. Zlokalizowane w pobliżu Placu Grunwaldzkiego mieszkania przy Gdańskiej 1 powstały w otoczeniu pełnej infrastruktury, zapewniając komfort i wysoką jakość życia mieszkańcom. Mieszkania są kompleksowo wykończone w wysokim standardzie, gotowe do wprowadzenia się. Śródmieście pełne jest też klimatycznych kamienic, co docenią fani klasycznej architektury. Popularnością cieszą się również trasy do biegania i ścieżki rowerowe, idealne dla aktywnych Wrocławian. Przedmieścia również mają swoje atuty – mieszkania tam ulokowane mają niższe ceny i gwarantują spokojną okolicę połączoną z lepiej rozwiniętą infrastrukturą osiedlową bez rezygnowania z możliwości które daje rynek pracy mieszkającym w aglomeracji. Do najpopularniejszych miejscowości należą Długołęka, Bielany Wrocławskie, Radwanice, Wysoka, Trzebnica, Kiełczów i Siechnice. W ostatnim czasie w Miłoszycach powstaje nowa inwestycja Inkomu – osiedle domów jednorodzinnych Domowo. Funkcjonalne domy na dużych działkach skierowane są dla tych, którzy lubią żyć w swoim tempie blisko przyrody. Domy budowane będą zgodnie z konfiguracją klienta – może on wybrać działkę, metraż budynku, kolorystykę oraz elementy wyposażenia. Dzięki temu architektura będzie zróżnicowana. Czas dojazdu do centrum z podwrocławskich miejscowości jest często porównywalny do tego dzielącego Rynek od dalszych dzielnic Wrocławia.

Podsumowując, wybierając mieszkanie we Wrocławiu i jego lokalizację warto mieć na uwadze swoje potrzeby i preferencje, ale należy też zwrócić uwagę na infrastrukturę – obecność obiektów kluczowych dla komfortowego życia codziennego. Pomocne może też okazać się sprawdzenie planów rozwoju dzielnicy – jakie inwestycje zostały zaplanowane i jak zagospodarowany będzie najbliższy teren. 

Masz pytania?

Napisz do nas

    * Pole obowiązkowe