Mieszkanie z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych i najbardziej zobowiązujących decyzji w życiu. Może on być początkiem nowego etapu, opłacalną inwestycją lub kluczowym dla rozwoju biznesu punktem. Rozglądając się za idealnym mieszkaniem, warto uważnie rozważyć wszystkie jego cechy i spróbować znaleźć takie z największą ilością zalet, spełniające wszystkie oczekiwania nabywcy. Podpowiadamy, na jakie aspekty przy wyborze nieruchomości z rynku pierwotnego należy zwrócić szczególną uwagę.

Mieszkania we Wrocławiu – rynek pierwotny Wrocław

Jedną z istotniejszych cech mieszkania, kluczową dla jego atrakcyjności i bezpośrednio przekładającą się na cenę oraz liczbę zainteresowanych kupców i inwestorów jest jego lokalizacja. Od niej zależy to, czy zamieszkanie w okolicy będzie dogodne dla nowych lokatorów i dopasowane do ich stylu życia – czy w pobliżu znajduje się wystarczająco terenów zielonych, jeżeli posiadają psa? Tereny rekreacyjne takie jak parki mają bezpośrednie przełożenie na komfort życia mieszkańców i ich pupili. Czy przedszkola i szkoły są wystarczająco blisko, jeżeli mają dzieci lub planują w przyszłości założenie rodziny? Lokalizacja zaważa również na tym, ile będzie można zażyczyć sobie za wynajem i jak prężnie będzie rozwijał się biznes czy też ilu potencjalnych przyszłych klientów zobaczy firmowy szyld przy ulicy.

Według czego więc klasyfikowana jest korzystna lokalizacja? Bardzo duże znaczenie ma infrastruktura usługowa, handlowa i instytucjonalna okolicy – wiele osób bierze pod uwagę takie obiekty jak sklepy i siłownie – oraz jak dobrze rozwinięta jest tam komunikacja miejska. Ważne będą również udogodnienia zaoferowane przyszłym mieszkańcom, takie jak miejsce parkingowe, zamknięte osiedle z monitoringiem, plac zabaw lub siłownia plenerowa czy komórka lokatorska (piwnica). Należy zwrócić też uwagę na architekturę oraz typ zabudowania.

Osiedla dzielą się na trzy grupy: osiedle rozwinięte, osiedle rozwijane i otwarta przestrzeń. Osiedla rozwinięte mają już gotową infrastrukturę miejską i są dobrze skomunikowane, a osiedla rozwijane są w trakcie zagospodarowywania i często sąsiadują ze starszymi blokami. Otwarta przestrzeń charakteryzuje się odcięciem od infrastruktury i zupełnie odosobnionym projektem osiedla. Od dewelopera natomiast można wymagać przedstawienia prospektu informacyjnego, który zawiera planowane w najbliższej okolicy inwestycje na przyszłość, takie jak budowa torów tramwajowych lub parkingu. Ten dokument pomoże rozwiać wątpliwości co do wyboru lokalizacji i zagwarantuje, że piękny widok z okna, który skłonił nas do kupna, nie zostanie za rok zasłoniony placem budowy nowego wieżowca. Warto też samodzielnie sprawdzić plany gminy, zaglądając do planu zagospodarowania przestrzennego okolicy.

Obecnie wrocławskie mieszkania powstające w ramach nowych inwestycji wyróżniają się wysokiej jakości standardem wykończenia oraz wieloma udogodnieniami zapewnionymi mieszkańcom.

Mieszkania z rynku pierwotnego Wrocław – metraż i standard wykończenia

Kupując nieruchomość od dewelopera powinno się sprawdzić standard wykończenia, jaki jest oferowany w proponowanych przez niego mieszkaniach. Często jakość wykończenia różni się między poszczególnymi inwestycjami, więc każdą rozważaną ofertę należy osobiście obejrzeć i przeanalizować. Stosunek ceny mieszkania powinien być adekwatny do standardu i jakości użytych materiałów – jeżeli jest inaczej, jest to podstawą do negocjacji. Kiedy już została wybrana lokalizacja i zweryfikowany standard deweloperski, można zacząć patrzeć na plan lokalu.

Najpierw należy zastanowić się, w jakim celu kupujemy mieszkanie od dewelopera: czy będziemy w nim żyć i chcemy je dostosować pod siebie? Nieruchomość prywatna będzie musiała spełniać inne warunki niż ta w której ulokować chcemy działalność gospodarczą. Jeżeli mieszkanie będzie przeznaczone na wynajem dla więcej niż jednego lokatora, warto by miało dwie łazienki lub osobno łazienkę i toaletę. Potrzeby mieszkaniowe będą się zmieniać w zależności od liczby i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Kluczowy jest metraż, ilość pokoi i rozkład pomieszczeń oraz piętro, na którym znajduje się lokal. Zagospodarowanie przestrzenne mieszkania i jego wielkość są oczywiście zależne od preferencji kupującego, ale warto mieć w głowie zarys tego, czego się szuka. Dla niektórych ma znaczenie na przykład to, na jakie strony świata skierowane są okna i jeżeli wolą większą ilość światła wpadającego w ciągu dnia do pomieszczeń, wybiorą mieszkanie z oknami wychodzącymi na południe i zachód. Jasno określone oczekiwania dotyczące cech mieszkania pozwolą szybko przefiltrować oferty i wyeliminować te, którymi nie jesteśmy zainteresowani.

Obecnie serwisy zbierające oferty kupna i sprzedaży nieruchomości pozwalają na sprawną selekcję ogłoszeń w parę minut poprzez skorzystanie z wyszukiwarek z wieloma szczegółowymi filtrami.

Kupno mieszkania Wrocław – koszty

Wybierając mieszkanie do kupienia, należy być świadomym własnego budżetu i pamiętać o tym, że w cenę mieszkania nie wlicza się jedynie oferta rynkowa, ale też opłaty notarialne, podatek od nieruchomości, koszty użytkowania takie jak opłata za użytkowanie wieczyste i koszt wykończenia oraz aranżacji wnętrza (a często również koszt projektów poszczególnych przestrzeni mieszkalnych). Zakup nieruchomości można sfinalizować decydując się na skorzystanie z kredytu hipotecznego lub sfinansować go za gotówkę. W przypadku pierwszej opcji warto z wyprzedzeniem sprawdzić swoją zdolność kredytową korzystając z pomocy eksperta, który wspomoże i przyspieszy cały proces ubiegania się o pożyczkę. Konieczne będzie również uzbieranie wkładu własnego oraz przygotowanie wymaganych dokumentów do wglądu dla banku, który ma określone wymagania dla kredytobiorców. Kupując mieszkanie za gotówkę omija się składanie wniosków i czekanie na decyzję, jednak niewiele młodych osób dysponuje takimi finansami. Niektórzy deweloperzy oferują też zakup mieszkania na raty bez pośrednictwa placówek bankowych. Zazwyczaj stosują oni harmonogram 10/90, w którym przy podpisywaniu umowy wpłaca się 10% wartości mieszkania wpłaca się na rachunek powierniczy dewelopera, a pozostałą część uiszcza się dopiero po zakończeniu budowy. Istnieją również specjalne programy rządowe wspomagające osoby, które planują zainwestowanie w nieruchomość, na przykład „Mieszkanie na start” i „Mieszkanie Plus”. Zakres cenowy nieruchomości, który nas interesuje trzeba jak najdokładniej oszacować, biorąc pod uwagę swoje możliwości.

Podsumowując, przy zakupie mieszkania od dewelopera najważniejszymi kryteriami będą: cena, lokalizacja, metraż, dostosowanie lokalu do jego przeznaczenia, standard wykończenia oraz udogodnienia dla mieszkańców. Oprócz kierowania się swoimi preferencjami trzeba też przeanalizować i zweryfikować plany dotyczące okolicy oraz sprawdzić wiarygodność dewelopera i jego poprzednie inwestycje. Wrocław jest miastem oferującym wiele nowych, atrakcyjnych inwestycji, prężnie rozwijającym się i będącym jednym z najbardziej atrakcyjnych do życia miejsc w Polsce.

Masz pytania?

Napisz do nas

    * Pole obowiązkowe